Ako vďaka jedlu a vitamínom predísť zlej nálade?

Nezdravé jedlá môžu ovplyvniť nielen našu váhu, ale i psychický stav. Nesprávne stravovacie návyky môžu viesť až k psychickým výkyvom. Ako sa teda stravovať tak, aby sme si udržali dobrú náladu?

Prírodné antidepresíva

Je dôležité obmedziť konzumáciu potravín, ktoré sú priemyselne spracované a obsahujú mnoho aditív, ako aj cukru.

Cukor môže síce dočasne pôsobiť upokojujúco, ale jeho nadmerná konzumácia vedie k hormonálnej nerovnováhe, vrátane nerovnováhy hormónu šťastia, serotonínu.

Nadmerný príjem cukru tiež narúša hladinu inzulínu v krvi, čo môže viesť k nervozite a podráždenosti. Najškodlivejšie sú pridané cukry, ktoré sa nachádzajú v sladkostiach, malinovkách či kečupoch.

Podľa odborníkov na zdravotnú prevenciu a výživu, obmedzenie cukrov a nezdravých potravín v kombinácii s pridaním zeleniny a rybích jedál do stravy môže pomôcť nielen pri depresii, ale aj v prevencii a liečbe bežných zdravotných problémov.

Ak máte radi sladké, skúste radšej siahnuť po ovocí, ako sú banány, ktoré sú známe aj ako prírodné antidepresíva. Banány obsahujú aminokyselinu tryptofán, ktorá sa v tele premieňa na serotonín. Doplniť ich môžete správnou dávkou bielkovín v podobe jogurtu či tvarohu a ľahké raňajky či chutná desiata je na svete.

Tryptofán je obsiahnutý aj v ďalších potravinách, ako sú kešu orechy, kvalitné rybie mäso alebo niektoré druhy zeleniny, najmä zelenej farby, ako je avokádo, brokolica, špenát, mangold či kel.

Populárny sa stáva aj rakytník, ktorý je bohatý na vitamíny a minerálne látky, posilňuje organizmus a pomáha proti stresu. Z rakytníka sa využívajú listy, plody ale aj semienka na výrobu oleja.

Pre lepší deň a kvalitnejší spánok

Oleje, ktoré kombinujú rakytník s konopnými extraktmi, zvyšujú obranyschopnosť tela, pomáhajú pri úzkostiach a zlepšujú kvalitu spánku.

Tieto oleje majú aj ďalšie pozitívne účinky, ako je podpora zdravého zraku, kostí a pokožky. Konopný olej má špecifickú chuť, ale v kombinácii s rakytníkom je chuťovo príjemnejší.

Vhodnou voľbou, najmä na jeseň, je aj rybí olej, ktorý obsahuje omega-3 mastné kyseliny, vitamíny A a D, odporúčané aj pri prevencii COVID-19.

SLNEČNÝ VITAMÍN

SLNEČNÝ VITAMÍN

Vitamín D je nevyhnutný pre naše zdravie, najmä v zimných mesiacoch, keď je naša prirodzená produkcia vitamínu D kvôli kratším dňom a menšiemu množstvu slnečného žiarenia znížená. Tento vitamín hrá dôležitú úlohu v udržiavaní zdravia kostí a zubov, podpore imunitného...

PREČO JESŤ ORECHY A SEMIENKA?

PREČO JESŤ ORECHY A SEMIENKA?

Orechy sú cenným zdrojom výživy a poskytujú rad zdravotných výhod. Vlašské orechy: pôvodom z Ázie, známe pre ich bohatý obsah omega-3 mastných kyselín, ktoré sú prospešné pre mozgovú funkciu. Mandle: Domovom je Blízky Východ a Južná Ázia, vynikajú vysokým obsahom...

Novoročné predsavzatia a zdravý životný štýl.

Novoročné predsavzatia a zdravý životný štýl.

S príchodom nového roka sa často rodia nové predsavzatia. Mnohí z nás sa rozhodujú, že začnú cvičiť, jesť zdravšie, alebo si stanovia iné ciele, ktoré majú viesť k lepšiemu životnému štýlu. Ale prečo si vlastne dávame predsavzatia na nový rok a prečo v rôznych...