Endokrinné žľazy produkujú chemické látky, ktorým hovoríme hormóny. Hormóny slúžia ako prenášače medzi rôznymi časťami tela. Informujú ho dá sa povedať, že o všetkom, či sa bavíme o potrebách, alebo prejavoch ľudského tela, máme na mysli potrebu pitného režimu, alebo prejavy chrípky, či stres. Všetky procesy, tvorené v našom ľudskom tele sú podmienené činnosťou hormónoyv a žliaz. Hormóny zaznamenávajú fyziologické procesy v tele akými sú napríklad rast, či metabolizmus, alebo reprodukcia či naše správanie. Spomenieme si najmä tie hormóny, ktoré v ľudskom tele zohrávajú dôležité funkcie.
Ktoré hormóny sú pre ľudské telo dôležité?
Testosterón, je veľmi známy ,,hormón mužnosti”, je produkovaný mužskými pohlavnými žľazami a zohráva významnú rolu pri tovorbe mužských charakteristických vlastností, akými sú napríklad hlas, ochlepnie, či svalová hmota. Tento hormón však majú aj ženy vo svojom tele, ale nie v takej koncentrácií ako muži.
Estrogény, sú opakom testosterónu. Sú to hormóny produkované ženskými pohlavnými orgánmi a tak ako testosterón vplýva na ,,mužnosť”, estrogény ovplyvňujú pohlavnú charakteristiku ženy. To znamená, že sú zodpovedné za rast poprsia či menštruáciu.
Adrenalín, je takzvaným hormónom ,,boja a úniku”. Je zodpovedný za to, ako bude naše telo reagovať vo vypätých situáciach akými môže byť stres. Tento hormón je tvorený v nadobličkovej žľaze.
Inzulín, veľmi známi hormón ,,cukrovkárov”, je zodpovedný za hladinu cukru v krvi.
Melatonín je známy ako hormón spánku. Práve on je zodpovedný za reguláciu spánku a bdenia. Tento hormón je produkovaný v mozgu, časťou zvanou šišinka.
T3 a T4 sú hormónmi štítnej žľazy, ktoré regulujú metabolizmus a množstvo energie, ktoré telo spotrebuje.
Ďalej poznáme hormón kortizol, tento hormón zodpovedá za to, ako bude telo reagovať v stresujúcich pomienkach. Je tvorený nadobličkovou žľazou. Vysoké hladiny kortizolu v tele môžu zvýšiť riziko vzniku cukrovky či srdcových chorôb.
Oxitocín poznajú najmä ženy, matky, pretože tento hormón sa spája s pôrodom a s dojčením.
Dysfunkcia hormonálnych žliaz
Hormóny zohrávajú v našom tele veľmi dôležitú ulohu. Ich dysfunkcie môžu mať na ľudské telo veľmi negatívny vplyv a môžu spustiť, ďalšie komplikácie. Je veľmi dôležité aby sme si hladinu hormónov v našom tele udržiavali. Niektoré ochorenia, spôsobené práve hormonálnou nerovnováhou vyvolávajú rady ochorení, ktoré sa častokrát nedajú vyliečiť.
Dodržujme preto zdravý životný štýl, zdravo sa stravujme a hýbme sa a urobme pre seba to najlepšie čo môžeme urobiť. Trávme čas v prírode, na slnku, či ľahkým tréningom, zdravá strava a pohyb, je základom, ktorý môžeme nášmu telu dať.