Menštruácia pomenúvava periodicky sa opakujúce krvácanie, ku ktorému dochádza u žien počas menštruačného cyklu. Poznajú ju všetky ženy, ale káždá ju prežíva inak. Niektoré ženy počas periódy zažívajú bolesti, iné ju zvládajú s úsmevom.
K začiatku menštruácie zväčša dochádza medzi 10 -15 rokom života. Doba v ktorej ženy menštruujú nazývame aj fertilné čiže plodné obdobie. Toto obdobie v približne 45-55 roku života končí a nastupuje klimaktérium takzvaný prechod. V tomto období dochádza k hormonálnym zmenám a k úplnému vymiznutiu menštruácie, čo vyústi do menopauzy.
Čo sa deje v našom tele počas menštruácie
Dĺžka menštruačného cyklu trvá u každej ženy inak, v priemere je to 28 dní. Počas menštruačného cyklu dochádza k dozrievaniu vajíčka, to je z vaječníka dopravené do vajcovodou. Počas každého cyklu sa striedajú vaječníky z ktorých vajíčko vychádza, to znamená, že raz ide vajíčko z pravého a na ďalší cyklus z ľavého vaječníka. Pokiaľ dôjde k oplodneniu vajíčka, vajíčko sa uhniezdi v maternici. Ak vajíčko nebolo počas svojho putovania oplodnené vyplaví sa z tela v podobe menštruačného krvácania.
Samotnej menštruácii predchádza takzvaný predmenštruačný syndróm, ktorý sa prejavuje bolesťou v podbrušku, zmenami nálad alebo zvláštnymi chuťami či únavou. Počas života sa jednotlivé cykly menia, v puberte môže byť krvácanie dlhšie a nepravidelnejšie. Postupom času sa ale cyklus ustáli.
Ďalším zo znakov prichádzajúcej menštruácie môžu byť bolesti v lýtkach či krížovej oblasti. Užívaním magnézia viete takýmto kŕčom predchádzať. Taktiež si počas predmenštruačného obdobia môžete pripadať zavodnená či naliata. Doprajte si preto v tomto období dostatok pohybu alebo si zacvičte jógu či pilates.
Hygiena počas menštruačného cyklu
Ženské pohlavné orgány sú náchylné na rôzne bakteriálne infekcie. Preto nielen počas menštruácie, zvýšte starostlivosť a hygienu v tejto oblasti. Na trhu dnes existujú rôzne špeciálne mydlá určené práve na intímnu hygienu.
Na zachytenie vytekajúcej menštruačnej krvi ženy používajú rôzne pomôcky, najčastejšie sú to vložky, tampóny, kalíšky ale aj v poslednej dobe veľmi oblúbené menštruačné nohavičky. Je dôležité aby sa každá žena cítila pohodlne a počas krvácania si vybrala hygienickú pomôcku, ktorá jej a jej telu najviac vyhovuje.
Či už siahnete po klasike akou sú vložky, alebo chcete vyskúšať nové trendy napríklad kalíšky, vždy dbajte na hygienu rúk, ale aj samotnej hygienickej pomôcky. Nesprávnou manipuláciou, či nedostatočnou hygienou si môžete privodiť veľmi žávažné ochorenia.
Ak menštruácia mešká
Oneskorená alebo vynechaná menštruácia je u dievčat v puberte bežná. Častokrát sa takéto vynechanie spája s nerovnováhou hormónov, čo je u adolescentov úplne bežné. Ak však menštruácia vynechá aj nasledujúci cyklus, určite by ste mali zájsť za odpobríkom gynekológom, ktorý určí presnú príčinu omeškania.
Nie každé omeškanie musí hneď znamenať tehotenstvo. V niektorých prípadoch ide o zvýšený stres, chorobu, či náročné tréningy.
Menštruácia je pre ženy dôležitým obdobím v živote. Počas tohto obdobia, keď menštruuje, môže kedykoľvek otehotnieť. Nie jednu však vie prekvapiť či zaskočiť. Začnite vnímať samú seba a napríklad s prichádzajúcim mesačným splnom si určite v ktorej fáze vášho menštruačného cyklu ste.